Rybník Zbožíčko

Rybník Zbožíčko se nachází v obci Zbožíčko, odkud jeho neoficiální název. Rybník název oficiálně nemá. Jde o malý rybníček, který slouží pro chov menšího množství ryb. Slouží pro sportovní místní rybaření. Napájen je a průtok v něm je zajištěn rourou z Vlkavy, která teče západně od rybníka. Koryto Vlkavy je od rybníka odděleno úzkým pásem s malou pěšinou.

Rybník Zbožíčko.

Pohled na malý rybník používaný k chovu ryb pro místní rybaření v centru obce Zbožíčko směrem od rybářské chatky

Vlkava, stavidlo Zbožíčko.

Stavidlo ve Zbožíčku zajišťující vzdutí vody pro průtok rybníkem, u nánosu z vysokého průtoku na větvi stromu je vidět kousek rybářské chatky, před níž se nachází rybník

Ikona informaceZákladní charakteristika

Rybník se nachází v centru Zbožíčka u hlavní komunikace II/332 vedoucí z Milovic přes Straky na Krchleby. Rybníček nelze při jízdě po silnici přehlédnout. Při cestě od Milovic či Vápenska na Kostomlatsku se nachází vpravo a nejprve se přejíždí mostek přes Vlkavu. Vlkava napájí rybníček právě rourou, která se nachází pod hladinou rybníka a nad hladinou Vlkavy. Odtok z rybníka je zatrubněn a ústí zpět do Vlkavy. Průtočnost rybníkem zajišťuje vzdutí vody a to stavidlem v obci vedle dětského hřiště a sportoviště.

Rybník má tedy výbornou přístupnost, před zákrutou v obci u Zooparku JOO, se nachází plocha. Tudy je možné přijít k rybníku. Na druhé straně k němu lze přijít pěšinkou ihned po přejití mostku přes Vlkavu.

Rybník byl v posledních letech opraven a oprava spočívala v kompletním odbahnění a opravě břehů rybníka v podobě obležením kameny. Jeho výměra činí asi 0.1ha.

Myslete na ekologii

Udržujte u rybníka čistotu při každé své návštěvě. Přinesené odpadky vzniklé při vašem pobytu u vody si, prosím, odneste a dejte tam, kam patří. Nepoškozujte okolní přírodu, ani objekty rybníka. Pokud zde objevíte odpad nebo poškození či jiný problém, určitě to nenechte být. Vše můžete hlásit mě přes kontakt. Zejména nepořádek určitě nahlaste na obecní úřad obce, spravující toto území. Poškození díla či obdobný problém správci toku. Návod jak na to s kontakty na instituce nabízím na hlavní stránce webu.

Shrnutí

Rybník Zbožíčko možno nazvat spíše rybníčkem, který se nachází v centru obce. Využívá se pro místní rybaření a obecně chov ryb. Průtok zajišťuje náhon rourou z Vlkavy při vzdutí její hladiny stavidlem.