Rybníky Horní a Dolní Tuřez

Rybníky Horní a Dolní Tuřez se nacházejí na drobném prameni přítoku Jabkenického potoka v Jabkenické oboře a to v oblasti jihovýchodního okraje obory v části Mcelského tuřezu. Jedná se o velmi drobné vodní plochy v povodí.

Ikona informaceZákladní údaje

  • Výměra: 0.1/0.2ha
  • Nadmořská výška: 248/244m
  • Kilometr: 0.37/0.17
  • Obec: Mcely, NB
  • Napájení: bezejmenný přítok

Charakteristika

Rybníky se nacházejí v rozsáhlém Svatojířském lese a to kousek za hranicí PP Jabkenicko. Jsou v Jabkenické oboře, takže jejich přístupnost se omezuje na přístup do obory. V rámci obory k nim lze dojít po místní lesní cestě. Jedná se o velmi malé vodní plochy obdélníkového až oválného tvaru. mírně oválný tvar má rybník Horní Tuřez. Vodní plochy jsou sice hodně malé a nezadržují příliš vody, přesto se počítají a přispívají ke zlepšení klimatu v oblasti i zdržení vody v krajině. Plní samozřejmě i další funkce v krajině.

Myslete na ekologii

Udržujte u rybníka čistotu při každé své návštěvě. Přinesené odpadky vzniklé při vašem pobytu u vody si, prosím, odneste a dejte tam, kam patří. Nepoškozujte okolní přírodu, ani objekty rybníka. Pokud zde objevíte odpad nebo poškození či jiný problém, určitě to nenechte být. Vše můžete hlásit mě přes kontakt. Zejména nepořádek určitě nahlaste na obecní úřad obce, spravující toto území. Poškození díla či obdobný problém správci toku. Návod jak na to s kontakty na instituce nabízím na hlavní stránce webu.

Shrnutí

Malé vodní plochy se nacházejí v oblasti Jabkenické obory v rozsáhlém lese a to na potůčku jako přítoku a zdrojnice Jabkenického potoka bez oficiálního názvu. Přístupné jsou lesní cestou a přístupnost se odvíjí od možnosti vstupu do obory. Rybníky plní veškeré hlavní funkce, mimo jiné zadržují alespoň malé množství vody, zvlhčují místní prostředí a jsou určitě útočištěm pro živočichy. Také pomáhají rozvoji vodních i ostatních rostlin.