Štičí rybník

Štičí rybník se nachází u hlavního vstupu do Jabkenické obory, jde o první rybník v oboře na Jabkenickém potoce, který touto oborou protéká. Nachází se východě od obce Jabkenice v zalesněné oblasti. V kaskádě navazuje ohledně této oblasti na první rybník, ležící ještě mimo oboru.

Ikona informaceZákladní údaje

  • Výměra: 2.6ha
  • Nadmořská výška: 232m
  • Kilometr: 8.4
  • Obec: Jabkenice, MB
  • Napájení: Jabkenický potok

Charakteristika

Menší rybník typicky obdélníkového tvaru v podobě mírně protáhlého koryta toku leží na Jabkenickém potoce v Jabkenické oboře. Jde o druhý rybník východně od Jabkenic a první rybník za plotem Jabkenické obory. Po hrázi rybníka vede lesní pěšina, po které vede okružní trasa oborou. Umístěn je zde také přístřešek pro posezení a odpočinek. U břehů rákosiny a břehy obklopené krásným lesem s převážně listnatými stromy. Tyto v podzimním období hrají krásnými barvami. Vodní plocha plní veškeré důležité funkce, zejména zadržení vody v krajině v době sucha, dostupnost vody pro zvěř i zlepšení klimatu lesa i okolí.

Myslete na ekologii

Udržujte u rybníka čistotu při každé své návštěvě. Přinesené odpadky vzniklé při vašem pobytu u vody si, prosím, odneste a dejte tam, kam patří. Nepoškozujte okolní přírodu, ani objekty rybníka. Pokud zde objevíte odpad nebo poškození či jiný problém, určitě to nenechte být. Vše můžete hlásit mě přes kontakt. Zejména nepořádek určitě nahlaste na obecní úřad obce, spravující toto území. Poškození díla či obdobný problém správci toku. Návod jak na to s kontakty na instituce nabízím na hlavní stránce webu.

Shrnutí

Doporučit návštěvu rybníka nacházejícího se ihned u vstupu do Jabkenické obory musím. Příroda je zde krásná, bohatá a neporušená. Rybník je druhým v kaskádě východně od obce Jabkenice v lesní oblasti. Avšak na území obory je směrem od vstupu prvním. Přístupnost je dobrá, avšak omezená a podřizuje se přístupnosti obory. Ta je přístupná několik hodin denně, v období menší četnosti denního světla kratčeji. V některých měsících není vzhledem k nutnosti absolutního klidu pro zvěř přístupná vůbec,  rybníku se nedostanete a platí i o dalších v této kaskádě v rámci území obory.