Hrádecký rybník

Hrádecký rybník má poměrně významný obdélníkový tvar. Jde o užší, ale protáhlejší rybník. Nachází se jako druhý v Jabkenické oboře na Jabkenickém potoce, v přírodně cenné zalesněné oblasti, a to od vstupu z obce Jabkenice.

Ikona informaceZákladní údaje

  • Výměra: 1.9ha
  • Nadmořská výška: 236m
  • Kilometr: 9.95
  • Obec: Jabkenice, MB
  • Napájení: Jabkenický potok

Charakteristika

Rybník má téměř čistě obdélníkový tvar, je protáhlý a má tak podobu rozšíření koryta potoka. Lesní pěšina, po které možno jít, vede po pravém i levém břehu. Pravý břeh relativně nově zdobí nové malé rybníčky či spíše nádrže v kaskádách na místních pramenech. Tyto prameny stékají ze zalesněného svahu a napájejí Jabkenický potok. Pro ještě větší míru zadržení vody v krajině a poskytnutí větší hloubky vody slouží stejně jako tento rybník a další rybníky kaskády v okolí uvedené nádrže. Na pravém břehu na úrovni vtoku potoka do rybníka najdeme bezejmenný rybník, na jehož ostrově se nachází dřevostavba. Na levém břehu se tyčí vrch Hrádek, odkud název rybníka.

Myslete na ekologii

Udržujte u rybníka čistotu při každé své návštěvě. Přinesené odpadky vzniklé při vašem pobytu u vody si, prosím, odneste a dejte tam, kam patří. Nepoškozujte okolní přírodu, ani objekty rybníka. Pokud zde objevíte odpad nebo poškození či jiný problém, určitě to nenechte být. Vše můžete hlásit mě přes kontakt. Zejména nepořádek určitě nahlaste na obecní úřad obce, spravující toto území. Poškození díla či obdobný problém správci toku. Návod jak na to s kontakty na instituce nabízím na hlavní stránce webu.

Shrnutí

Rybník protáhlého tvaru obdélníku se nachází uprostřed Jabkenické obory v přírodně významné oblasti. Na pravém břehu rybníka průtočného Jabkenickým potokem se nacházejí novější kaskády malých nádrží na místních pramenech. Rybník má omezenou přístupnost, která je dána přístupností obory. Vede ovšem kolem něj přímo značená cesta, po které je povoleno se pohybovat. Cesta vede po obou březích rybníka. Rybník samozřejmě v této významné oblasti plní veškeré funkce, které plnit má.