Písečný rybník

Písečný rybník leží na Ledeckém potoce a jde o první rybník na toku od jeho pramene. Rybník se nachází jižně těsně pod obcí Ledce na okraji rozsáhlého lesa Svatojířský les. Plní funkci významné vodní plochy v okolí a dotváří přírodní krajinu na okraji obce.

Ikona informaceZákladní údaje

  • Výměra: 2.0ha
  • Nadmořská výška: 264m
  • Kilometr: 3.67
  • Obec: Ledce, MB
  • Napájení: Ledecký potok

Charakteristika

Rybník má ve směru po proudu při pohledu z hráze tvar obráceného písmene „L“. Po hrázi vede z obce komunikace, přecházející za obcí v cestu. Následně lesní cestu vedoucí lesní oblastí na komunikaci II/279 spojující Prodašice a Seletice. Přístupnost má tedy velmi dobrou. Využívá se k chovu ryb, jak se uvádí výše také jde o krajinný prvek se zadržením vody v krajině poblíž obce. Jde o nejvýše položený rybník v celém povodí Vlkavy.

Myslete na ekologii

Udržujte u rybníka čistotu při každé své návštěvě. Přinesené odpadky vzniklé při vašem pobytu u vody si, prosím, odneste a dejte tam, kam patří. Nepoškozujte okolní přírodu, ani objekty rybníka. Pokud zde objevíte odpad nebo poškození či jiný problém, určitě to nenechte být. Vše můžete hlásit mě přes kontakt. Zejména nepořádek určitě nahlaste na obecní úřad obce, spravující toto území. Poškození díla či obdobný problém správci toku. Návod jak na to s kontakty na instituce nabízím na hlavní stránce webu.

Shrnutí

Písečný rybník plní funkci krajinného prvku poblíž obce Ledce. Nachází se ihned jižně pod obcí na ledeckém potoce. Jde jednak o nevýše položený rybník v celém povodí a také o nejvýchodněji položený rybník z celého povodí. Slouží též k chovu ryb. Patří mezi menší až střední vodní plochy v povodí. Přístupný je velmi dobře z centra obce od pošty směrem do postranní ulice. Nebo letní cestou ze silnice spojující obce Seletice a Prodašice. Odbočit na lesní cestu přesně na křižovatce této silnice a silnice od Sovolusk, resp. od obce Tuchom.