Křinecký rybník

Křinecký rybník se nachází na Jabkenickém potoce v Jabkenické oboře, rozsáhlém zalesněném území s chráněnou přírodou. Nemá s obcí Křinec na Nymbursku nic společného, rybník se nachází východně od obce Jabkenice na Mladoboleslavsku.

Ikona informaceZákladní údaje

  • Výměra: 4.3ha
  • Nadmořská výška: 242m
  • Kilometr: 10.18
  • Obec: Jabkenice, MB
  • Napájení: Jabkenický potok

Charakteristika

Rybník oválného až obdélníkového tvaru leží v Jabkenické oboře a jde o druhý rybník na Jabkenickém potoce, nacházející se východně od Jabkenic. Přijít k němu lze pouze oborou v otevírací dny a hodiny, takže přístup označujeme za omezený. Podél celé kaskády rybníků na toku vede lesní cesta, jinak než po cestách není pohyb v oboře možný. Po hrází tohoto rybníka vede právě zmíněná lesní cesta. Tato se napojuje na hlavní cestu. Takže přístupnost lze z tohoto pohledu označit za dobrou. S uvedenou výměrou patří rybník mezi střední vodní plochy v povodí.

Směrem od hlavního vstupu do obory z obce Jabkenice je tento rybník v pořadí čtvrtý na toku od počátku obory. Jeden rybník za obcí se nachází ještě mimo oboru.

Myslete na ekologii

Udržujte u rybníka čistotu při každé své návštěvě. Přinesené odpadky vzniklé při vašem pobytu u vody si, prosím, odneste a dejte tam, kam patří. Nepoškozujte okolní přírodu, ani objekty rybníka. Pokud zde objevíte odpad nebo poškození či jiný problém, určitě to nenechte být. Vše můžete hlásit mě přes kontakt. Zejména nepořádek určitě nahlaste na obecní úřad obce, spravující toto území. Poškození díla či obdobný problém správci toku. Návod jak na to s kontakty na instituce nabízím na hlavní stránce webu.

Shrnutí

Rybník v pořadí čtvrtý od vstupu do obory od Jabkenic se nachází východně od této obce. Má oválný až obdélníkový tvar a jde o střední vodní plochu v povodí. V přírodně významné oblasti obory plní důležité funkce jako ostatní rybníky soustavy. Přístup je možný pouze po lesních cestách, kde to je v rámci obory povoleno. Po hrázi rybníka vede lesní pěšina.