Rybník Bumbálek

Rybník Bumbálek na Ledeckém potoce je nejen nejmenší vodní plochou na tomto toku, ale jednou z nejmenších vodních ploch v celém povodí. Jedná se o v pořadí třetí rybník od pramene toku, který se nachází na severním okraji Svatojířského lesa jižně od obce Ledce.

Ikona informaceZákladní údaje

  • Výměra: 0.35ha
  • Nadmořská výška: 252m
  • Kilometr: 2.35
  • Obec: Ledce, MB
  • Napájení: Ledecký potok

Charakteristika

Rybník či lépe řečeno rybníček najdeme v mírném okrajovém zalesnění. Přístupný je po hlavní lesní cestě, která odbočuje ze silnice spojující obce Ledce a Žerčice a to v lese. Při cestě z Ledců jde o odbočení vlevo. Následně nutno odbočit na malou lesní cestu. Po lesní cestě lze k rybníku přijít i přímo z obce Ledce. Buď po cestě, po níž vede cyklotrasa 8147 (hlavní lesní cesta z Ledců směr Jabkenice). Nebo od Konopného rybníka, po jehož hrázi vede pěšina.

Rybník sice zadržuje málo vody, přesto ale plní veškeré funkce co další vodní plochy v povodí. Zadržuje přeci jen nějakou vodu a přispívá ke zvlhčení klimatu v okolním prostředí. Též je útočištěm pro mnoho živočichů. Samozřejmě na jeho březích roste mnoho rostlin, které potřebují pro svoji existenci vodu nebo její přímou blízkost.

Myslete na ekologii

Udržujte u rybníka čistotu při každé své návštěvě. Přinesené odpadky vzniklé při vašem pobytu u vody si, prosím, odneste a dejte tam, kam patří. Nepoškozujte okolní přírodu, ani objekty rybníka. Pokud zde objevíte odpad nebo poškození či jiný problém, určitě to nenechte být. Vše můžete hlásit mě přes kontakt. Zejména nepořádek určitě nahlaste na obecní úřad obce, spravující toto území. Poškození díla či obdobný problém správci toku. Návod jak na to s kontakty na instituce nabízím na hlavní stránce webu.

Shrnutí

Velmi malá vodní ploška o výměře 0.35ha hraje přesto důležitou roli v ekosystému i hydrologii povodí. Každá takováto malá plocha a tedy voda se počítá, v dnešní době častého sucha minimálně dvojnásob. Rybníček se nachází na okraji lesa a přístupný je po lesních pěšinách z obce Ledce nebo po hlavní cestě odbočující ze silnice vedoucí z Ledců směrem na Žerčice.