Kopecký rybník

Kopecký rybník se nachází na Ledeckém potoce jako poslední rybník před ústím toku do Vlkavy. Nachází se na okraji PP Jabkenicko ve Svatojířském lese západně až jihozápadně od obce Ledce, v jejím katastru. Nejde o velkou vodní plochu, naopak jde o druhou nejmenší v tomto povodí.

Ikona informaceZákladní údaje

  • Výměra: 0.5ha
  • Nadmořská výška: 244m
  • Kilometr: 1.66
  • Obec: Ledce, MB
  • Napájení: Ledecký potok

Charakteristika

Rybník má tvar malého oválu až obdélníku. Rybník se nachází na okraji lesa a výše uvedeného přírodního parku. I tato vodní plocha hraje důležitou roli, přispívá ke zvlhčení klimatu, zadržuje vodu v krajině a též slouží jako domov nebo zastávka pro živočichy. Přístupnost rybníka je po menší lesní pěšině, která na jeho hrázi končí, poté nutno jít lesem bez patrné pěšiny. Přijít k němu lze po pěšině z hlavní lesní cesty, která odbočuje ze silnice spojující obce Ledce a Žerčice a vede poblíž rybníka Bumbálek. Při chůzi po cestě směrem do lesa se odbočí vpravo (vlevo se nachází rybník Bumbálek).

Rybník se nachází poblíž výše uvedené silnice, takže v oblasti může být slyšet provoz této komunikace. Jméno rybníka pochází zřejmě z po místního názvu „Kopecký“.

Myslete na ekologii

Udržujte u rybníka čistotu při každé své návštěvě. Přinesené odpadky vzniklé při vašem pobytu u vody si, prosím, odneste a dejte tam, kam patří. Nepoškozujte okolní přírodu, ani objekty rybníka. Pokud zde objevíte odpad nebo poškození či jiný problém, určitě to nenechte být. Vše můžete hlásit mě přes kontakt. Zejména nepořádek určitě nahlaste na obecní úřad obce, spravující toto území. Poškození díla či obdobný problém správci toku. Návod jak na to s kontakty na instituce nabízím na hlavní stránce webu.

Shrnutí

Poslední rybník na Ledeckém potoce neoplývá s výměrou 0.5ha velikostí, ale důležitostí jako každá vodní plocha ano. Nachází se v lese západně až jihozápadně od Ledců. Vede k němu malá lesní pěšina, která na jeho hrázi končí. Za ním potok vytéká nedaleko z PP Jabkenicko a z lesní oblasti a po 1.66km ústí do Vlkavy.