Rybník Vlčí Jáma

Rybník Vlčí jáma jako jedna z nejmenších vodních ploch v tomto dílčím povodí se nachází v rozsáhlé lesní oblasti na severovýchodním okraji Jabkenické obory. Začátek rybníka se nachází přímo na hranici obory. Jde o první pojmenovaný rybník na tomto toku ve směru od pramene.

Ikona informaceZákladní údaje

  • Výměra: 0.4ha
  • Nadmořská výška: 248m
  • Kilometr: 11.03
  • Obec: Jabkenice, MB
  • Napájení: Jabkenický potok

Charakteristika

Rybník má drobný obdélníkový tvar podoby jámy. Jde o malou vodní plochu, která ovšem hraje v rozsáhlém lese velmi důležitou roli zejména při letních suchých obdobích. Vzhledem k tomu, že zdroj vody je slabý, tak ve velmi suchých obdobích v létě může docházet k nedostatečném napájení rybníka vodou. Jde o místo poblíž pramene toku. Tento rybník v přírodně významné oblasti slouží též pro živočichy žijící jednak ve vodě a jednak na suši v rámci obory. Přístupnost rybníka je omezená, protože se tento nachází v areálu obory. Nutno k němu dojít po lesních cestách v rámci obory od vstupu do obory z obce Jabkenice. A to kolem kaskády dalších rybníků nejen přímo na Jabkenickém potoce. Vstup do obory je omezen hodinami v rámci jednotlivých dnů a to různě během roku s tím, že na jaře zůstává dva měsíce obora zcela uzavřena.

Myslete na ekologii

Udržujte u rybníka čistotu při každé své návštěvě. Přinesené odpadky vzniklé při vašem pobytu u vody si, prosím, odneste a dejte tam, kam patří. Nepoškozujte okolní přírodu, ani objekty rybníka. Pokud zde objevíte odpad nebo poškození či jiný problém, určitě to nenechte být. Vše můžete hlásit mě přes kontakt. Zejména nepořádek určitě nahlaste na obecní úřad obce, spravující toto území. Poškození díla či obdobný problém správci toku. Návod jak na to s kontakty na instituce nabízím na hlavní stránce webu.

Shrnutí

Rybník Vlčí Jáma se nachází přímo u severovýchodní hranice Jabkenické obory, krásného místa s chráněnou a neporušenou přírodou. Malá vodní plocha o výměře 0.4ha plní přesto základní funkce vodních ploch v lesním prostředí. Zlepšuje místní klima a tvoří vhodné podmínky k životu pro živočichy i rostlinstvo. Přístupný je tedy omezeně podle přístupnosti obory. Po oboře možno pohybovat se pouze po určených cestách. K rybníku je možné dojít po lesních cestách, avšak od hlavního vchodu je více vzdálen.