Rybník Neřád

Rybník Neřád na Svatojířském potoce nesoucí ne příliš pozitivní název se nachází na severním okraji PP Jabkenicko. Patří k větším rybníkům v povodí a je přesně uprostřed soustavy celkem sedmi rybníků na tomto toku jako přítoku Vlkavy.

Ikona informaceZákladní údaje

  • Výměra: 4.9ha
  • Nadmořská výška: 237m
  • Kilometr: 1.83
  • Obec: Žerčice, MB
  • Napájení: Svatojířský potok

Charakteristika

Rybník je v soustavě na Svatojířském potoce čtvrtý od ústí toku do Vlkavy, odkud se oficiálně počítá kilometráž toků. Je tedy uprostřed soustavy sedmi rybníků na toku. Jeho název není příliš pozitivní, avšak existují samozřejmě u nás ještě méně libozvučné názvy jak rybníků, tak vodních toků. Název je pouze pojmenování určené podle určitých zásad lidmi. Tento rybník, stejně jako ostatní plní funkci retence vody, krajinného prvku či chovu ryb a některé další. Po hrázi vede stejně jako u většiny rybníků pěšina.

Tou je rybník přístupný od silnice Ledce-Žerčice nebo po pěšině přímo z obce Žerčice. Z druhé strany je přístupný od osady Ovčárny též pěšinou. Na tu navazuje do osady z obce Pěčice zpevněná cesta.

Myslete na ekologii

Udržujte u rybníka čistotu při každé své návštěvě. Přinesené odpadky vzniklé při vašem pobytu u vody si, prosím, odneste a dejte tam, kam patří. Nepoškozujte okolní přírodu, ani objekty rybníka. Pokud zde objevíte odpad nebo poškození či jiný problém, určitě to nenechte být. Vše můžete hlásit mě přes kontakt. Zejména nepořádek určitě nahlaste na obecní úřad obce, spravující toto území. Poškození díla či obdobný problém správci toku. Návod jak na to s kontakty na instituce nabízím na hlavní stránce webu.

Shrnutí

Rybník se nachází v nadmořské výšce 237m na okraji PP Jabkenicko a to v severní části. Je uprostřed soustavy sedmi rybníků na Svatojířském potoce. Plní mimo jiné retenční a krajinotvornou funkci, včetně funkce chovu ryb. Jeho název nezní nijak pozitivně, ale příroda společně s vodní plochou na vás při návštěvě pozitivně jistě zapůsobí.