Mlýnský rybník

Mlýnský rybník je prvním rybníkem soustavy v lese východně od Jabkenic na Jabkenickém potoce. Jako jediný z této soustavy neleží v oblasti Jabkenické obory, ale těsně před její hranicí. Rybník může tedy soužit též ke koupání.

Ikona informaceZákladní údaje

  • Výměra: 4.2ha
  • Nadmořská výška: 230m
  • Kilometr: 7.89
  • Obec: Jabkenice, MB
  • Napájení: Jabkenický potok

Charakteristika

Rybník obdélníkového tvaru v podobě mírně protáhlého koryta toku se nachází kousek od obce Jabkenice směrem na východ na okraji rozsáhlého lesa. Kolem rybníka se přistupuje do Jabkenické obory. Tento rybník se nachází mimo oboru a též slouží jako koupaliště. Jeho přístupnost je tedy velmi dobrá. Od Jabkenického muzea a rozcestníku cyklistických i turistických tras se vydáte k parkovišti na úplném okraji obce, kde asfaltová plocha přechází v lesní cestu. Tou se dostanete velmi brzy z tomuto ze soustavy prvnímu rybníku. Cesta vede po jeho hrázi, další po pravém břehu směrem ke vstupu do obory.

Myslete na ekologii

Udržujte u rybníka čistotu při každé své návštěvě. Přinesené odpadky vzniklé při vašem pobytu u vody si, prosím, odneste a dejte tam, kam patří. Nepoškozujte okolní přírodu, ani objekty rybníka. Pokud zde objevíte odpad nebo poškození či jiný problém, určitě to nenechte být. Vše můžete hlásit mě přes kontakt. Zejména nepořádek určitě nahlaste na obecní úřad obce, spravující toto území. Poškození díla či obdobný problém správci toku. Návod jak na to s kontakty na instituce nabízím na hlavní stránce webu.

Shrnutí

Navštívit tento rybník lze kdykoli a velmi snadno přímo z obce. Přístupný je od rozcestníku u muzea přes parkoviště, kde minete významný dub. Dobrá přístupnost je z důvodu, že rybník není součástí Jabkenické obory. Tato začíná až těsně za ním. Jde o rybník střední velikosti obdélníkového tvaru. Jedná se o první rybník soustavy na potoce východně od Jabkenic. Lesní pěšina vás zavede dále do obory podél dalších rybníků, druhá pak i mimo oboru po rozsáhlém lese.