Ženský rybník

Ženský rybník je prvním rybníkem na Ovčárenském potoce ve směru od jeho pramene. Nachází se v lese PP Jabkenicko zhruba uprostřed mezi obcemi Ledce a Jabkenice v katastru obce Pěčice, od které je ovšem více vzdálen a to východně. Jedná se o nejmenší vodní plochu přímo na tomto toku.

Ikona informaceZákladní údaje

  • Výměra: 0.4ha
  • Nadmořská výška: 256m
  • Kilometr: 2.16
  • Obec: Pěčice, MB
  • Napájení: Ovčárenský potok

Charakteristika

Rybník má podobu úzkého obdélníku a jeho přístupnost patří mezi obtížnější. Nachází se sice poblíž hlavní lesní cesty, která vede ze silnice mezi obcemi Ledce a Žerčice, následně mezi Melicharovským a Ptáckým rybníkem v sousedním povodí Svatojířského potoka a dále na Jabkenice. Takže nutno odbočit na místní lesní pěšinu, přímo až k rybníku vyloženě cesta ale nevede. Přístup je možný i po dalších lesních cestách z jiných směrů. Zcela k rybník ovšem zajistit přístup vždy nelze, záleží zejména na podmáčení terénu v okolí.

Alespoň nějakou vodu rybník samozřejmě zadržuje a retenční funkci tak plní. Vedle ní i další typické funkce rybníků, mimo jiné je místem pro život mnoha vodních živočichů či živočichů žijících blízko vody. U vtoku potoka do rybníka se nacházejí mokřady, trvalé zavodnění totiž kolísá a v sušších obdobích má rybník menší retenci. V okolí se ovšem setkáme se silně podmáčeným terénem, proto se doporučuje pokud možno přistupovat z hráze.

Myslete na ekologii

Udržujte u rybníka čistotu při každé své návštěvě. Přinesené odpadky vzniklé při vašem pobytu u vody si, prosím, odneste a dejte tam, kam patří. Nepoškozujte okolní přírodu, ani objekty rybníka. Pokud zde objevíte odpad nebo poškození či jiný problém, určitě to nenechte být. Vše můžete hlásit mě přes kontakt. Zejména nepořádek určitě nahlaste na obecní úřad obce, spravující toto území. Poškození díla či obdobný problém správci toku. Návod jak na to s kontakty na instituce nabízím na hlavní stránce webu.

Shrnutí

Nejmenší vodní plocha na potoce se vyznačuje horší přístupností vlivem výskytu uprostřed lesa. Nachází se mimo významnější pěšiny a to asi v polovině lesa mezi obcemi Ledce a Jabkenice. Jde o první rybník na toku od jeho pramene, který se nachází na východním okraji PP Jabkenicko.