Rybník Karásek

Rybník Karásek na zdrojnici Jabkenického potoka se nachází na východním okraji Jabkenické obory v rozsáhlých lesích. Jde spíše o rybníček v podobě malé vodní plochy, v rámci obory spíše hůře přístupný.

Ikona informaceZákladní údaje

  • Výměra: 0.25ha
  • Nadmořská výška: 259m
  • Kilometr: 1.03
  • Obec: Mcely, NB
  • Napájení: bezejmenný přítok

Charakteristika

Jedna z nejmenších a také nejvýše položených vodních ploch v povodí Vlkavy má spíše oválný tvar. Nachází se ve východním okraji obory s horší přístupností. K rybníku přímo pěšina nevede, jen nedaleko od něj. V rámci obory se nedoporučuje chodit mimo vyznačené cesty, proto určitě nebude špatné si jeho návštěvu raději odpustit. A zachovat tak ohleduplnost k přírodě. V oblasti se nacházejí další hezká místa s vodními plochami. Tento rybníček zadržuje méně vody, ale plní tuto a další důležité funkce též jako ostatní plochy. Mimo jiné zlepšuje klima lesní oblasti a poskytuje domov pro mnohé živočichy i rostliny.

Myslete na ekologii

Udržujte u rybníka čistotu při každé své návštěvě. Přinesené odpadky vzniklé při vašem pobytu u vody si, prosím, odneste a dejte tam, kam patří. Nepoškozujte okolní přírodu, ani objekty rybníka. Pokud zde objevíte odpad nebo poškození či jiný problém, určitě to nenechte být. Vše můžete hlásit mě přes kontakt. Zejména nepořádek určitě nahlaste na obecní úřad obce, spravující toto území. Poškození díla či obdobný problém správci toku. Návod jak na to s kontakty na instituce nabízím na hlavní stránce webu.

Shrnutí

Malá vodní plocha, kterou rybník Karásek je, se nachází na východním okraji Jabkenické obory mající mírně oválný tvar plní veškeré důležité funkce v krajině. Přístupnost rybníčka je horší, v rámci obory omezená vstupem do obory. Dále k vodní ploše nevede přímo lesní pěšina a není doporučováno se mimo vyznačené cesty v oboře pohybovat. Rybník Karásek se nachází v lesní oblasti na zdrojnici Jabkenického potoka.