Kosořický rybník

Kosořický rybník jako největší vodní plocha v povodí Jabkenického potoka a jedna z největších ploch v povodí Vlkavy se nachází u obce Kosořice. A to jihovýchodně v polích. Rybník napájí voda z Jabkenického potoka, převáděna je přes rybník do Vlkavy.

Ikona informaceZákladní údaje

  • Výměra: 7.9ha
  • Nadmořská výška: 210m
  • Kilometr: 4.66 (napájecí strouha)
  • Obec: Kosořice, NB
  • Napájení: Jabkenický potok

Charakteristika

Rybník má tvar podkovy a je mírně protáhlý. Nachází se v polích u Kosořic a přes něj se odehrává převod vody z jednoho do druhého dílčího povodí. Napájí ho Jabkenický potok umělou strouhou, společně s bezejmenným přítokem, na které se nachází Močický rybník. Voda odtéká strouhou do Vlkavy. Kolem roku 2013 došlo k odbahnění rybníka a k rekonstrukci výpustného zařízení. Obec Kosořice upravila též zeleň na hrázi rybníka a v jeho okolí. Jde o velmi pěkné prostředí pro odpočinek poblíž obce. Rybník slouží hlavně chovu ryb, zadržuje větší množství vody v krajině a též mimo jiné zlepšuje klima v nedaleké obci.

Myslete na ekologii

Udržujte u rybníka čistotu při každé své návštěvě. Přinesené odpadky vzniklé při vašem pobytu u vody si, prosím, odneste a dejte tam, kam patří. Nepoškozujte okolní přírodu, ani objekty rybníka. Pokud zde objevíte odpad nebo poškození či jiný problém, určitě to nenechte být. Vše můžete hlásit mě přes kontakt. Zejména nepořádek určitě nahlaste na obecní úřad obce, spravující toto území. Poškození díla či obdobný problém správci toku. Návod jak na to s kontakty na instituce nabízím na hlavní stránce webu.

Shrnutí

Kosořický rybník, jedna z největších vodních ploch v povodí Vlkavy a největší vodí plocha v povodí Jabkenického potoka se nachází u Kosořic, v jihovýchodní části obce. Jde o velmi pěkné místo, kde lze trávit volný čas. Rybník tvaru podkovy zlepšuje místní klima, slouží k chovu ryb a zadržuje ne malé množství vody v krajině. Rybník slouží jako převod vody z Jabkenického potoka (napájení) do Vlkavy (odtok).