Rybník Vidlák

Rybník Vidlák je třetím rybníkem v pořadí od pramene Jabkenického potoka i třetím rybníkem od vstupu do Jabkenické obory, v jejímž zhruba centru se nachází. Tento rybník patří mezi větší vodní plochy v tomto dílčím povodí. V přírodně významné zalesněné oblasti plní veškeré důležité funkce rybníků, mimo jiné zvlhčování ovzduší, zlepšování klimatu, zadržení vody v krajině, útočiště pro živočichy a podobně.

Ikona informaceZákladní údaje

  • Výměra: 6.6ha
  • Nadmořská výška: 238m
  • Kilometr: 9.48
  • Obec: Jabkenice, MB
  • Napájení: Jabkenický potok

Charakteristika

Rybník má podkovovitý tvar a patří mezi větší vodní plochy v tomto povodí a i obecně v povodí Vlkavy. Nachází se asi v centru Jabkenické obory východě od obce Jabkenice. Přístupný je po všech hlavních cestách, po kterých je povoleno se v oboře pohybovat. Hlavní pěšina vede po jeho hrází. V rybníku se do Jabkenického potoka vlévá první přítok, na kterém se nachází kaskáda dalších menších rybníků. Místo v okolí rybníka lze označit za překrásné. Poblíž břehu rybníka mezi vzrostlými stromy se nachází odpočinkový altán a tabule s informacemi.

Myslete na ekologii

Udržujte u rybníka čistotu při každé své návštěvě. Přinesené odpadky vzniklé při vašem pobytu u vody si, prosím, odneste a dejte tam, kam patří. Nepoškozujte okolní přírodu, ani objekty rybníka. Pokud zde objevíte odpad nebo poškození či jiný problém, určitě to nenechte být. Vše můžete hlásit mě přes kontakt. Zejména nepořádek určitě nahlaste na obecní úřad obce, spravující toto území. Poškození díla či obdobný problém správci toku. Návod jak na to s kontakty na instituce nabízím na hlavní stránce webu.

Shrnutí

Kolem největšího rybník z celé obory je nádherná příroda. Pakliže se pohybujete po značených cestách a dodržujete pravidla v oboře, která jsou uvedeny na tabuli u vstupu od Jabkenic, dojdete podél kaskády rybníků právě k tomuto. Ten leží zhruba uprostřed obory a z pohledu území obory jde o třetí rybník na potoce od vstupu u Jabkenic a též o třetí rybník od pramene toku. V oblasti rybníka se s potokem stéká místní pramen. Další rybníky najdete při putování po vyznačených cestách dále v oboře. Toto místo bude ale pro vás také pozastavením, protože zde na menší křižovatce lesních cest se nachází poblíž rybníka také altán s možností při teplém počasí posedět. Pokud místo, a to nejen konkrétně toto co se týče obory jako celku, navštívíte, budete se tam chtít vracet.