Rybník Horní Matějovka

Rybník Horní Matějovka se nachází na přítoku Ovčárenského potoka v lese Svatojířský les. Jde o malou vodní plochu na drobném potůčku nacházející se nedaleko od jeho pramene v katastru obce Jabkenice v pořadí jako první rybník ze dvou na tomto toku.

Ikona informaceZákladní údaje

  • Výměra: 0.28ha
  • Nadmořská výška: 244m
  • Kilometr: 0.82
  • Obec: Jabkenice, MB
  • Napájení: bezejmenný tok (povodí Ovčárenského potoka)

Charakteristika

Úzký obdélníkový rybník patřící k nejmenším vodním plochám v povodí se nachází v lesní oblasti Svatojířského lesa v katastru obce Jabkenice. Najdeme ho konkrétně severovýchodně od obce a přístupný je po hlavní lesní cestě, která vede z Jabkenic směrem do obce Ledce. K rybníku musíme odbočit po asi 1.5km od vchodu do lesa za Jabkenicemi a to vlevo na lesní pěšinu. Brzy na něj narazíte. Od Ledců odbočujte vpravo a to kousek za pramenem s krásnou studánkou zvanou Svačinová, nacházející se kousek od hlavní lesní cesty. Rybník slouží k zadržení vody v krajině i jako domov pro zvěř. Zlepšuje též místní klima.

Myslete na ekologii

Udržujte u rybníka čistotu při každé své návštěvě. Přinesené odpadky vzniklé při vašem pobytu u vody si, prosím, odneste a dejte tam, kam patří. Nepoškozujte okolní přírodu, ani objekty rybníka. Pokud zde objevíte odpad nebo poškození či jiný problém, určitě to nenechte být. Vše můžete hlásit mě přes kontakt. Zejména nepořádek určitě nahlaste na obecní úřad obce, spravující toto území. Poškození díla či obdobný problém správci toku. Návod jak na to s kontakty na instituce nabízím na hlavní stránce webu.

Shrnutí

Velmi malá vodní plocha v povodí Vlkavy se nachází v lesní krajině kousek severovýchodně od Jabkenic. Napájena je velmi drobným pramenem, přítokem Ovčárenského potoka. Přístupná je hlavní lesní cestou od Jabkenic i Ledců. V oblasti se nacházejí prameny se studánkami. Jde o krásnou přírodní oblast, jejíž návštěvu musím vřele doporučit. A jak upozorňuji výše, myslete v přírodě při svých návštěvách na ekologii!